Dzisiejszy wpis przyda się przede wszystkim tym, którzy będą niedługo mierzyć się z pisaniem, jakiegokolwiek typu tekstu na egzaminie, nie tylko maturalnym. Chociaż o przymiotnikach, czyli zagadnieniu związanym stricte z opisem (a nie rozprawką czy listem formalnym, które są typowymi zadaniami maturalnej wypowiedzi pisemnej), będzie tutaj mowa, to pamiętajcie, że wg kryteriów oceniania każda „wypowiedź pisemna musi zawierać elementy opisu, relacjonowania i pogłębionej argumentacji”.
Do rzeczy!
Jeśli do tej pory nikt Wam o tym nie powiedział, musicie wiedzieć, że przymiotniki w języku angielskim mają swoje ściśle określone nie tylko miejsce, ale i kolejność w zdaniu.
Jaka to kolejność? Najprościej rzecz ujmując: należy rozpoczynać od przymiotników najbardziej ogólnych i subiektywnych, a kończyć na tych najbardziej obiektywnych i szczegółowych.
W praktyce oznacza to następujący szyk:
opinia, wielkość, wiek, kształt, kolor, pochodzenie, materiał.
Wiem, możecie powiedzieć, że wielkość i wiek to przecież rzeczy bardzo obiektywne, pamiętajcie jednak, że to co dla jednego może być duże i stare, innemu wyda się małe i młode/nowe:)
No ok, ale jak to zapamiętać na egzaminie?
Podpowiem Wam metodę, której nauczył nas jeden z wykładowców na studiach: wystarczy zapamietać jedno urocze słowo – OPSASCOM. Zobaczcie dlaczego:
Mam nadzieję, że teraz będzie Wam łatwiej to sobie poukładać – mnie pomaga:)